Aeros Service to main Contact Support Distributors Gallery About us To main page To main page
Ρombat
Discus
FOX
Target
   
   
   
Polar data
The tail
Articles
Manuals
Certificates
Safety bulletin
Previous products
Distributors
FAQ
About flying
2016-10-20
AEROS is 25!
2015-04-27
Farewell to Iztok
2015-04-08
Pilots' reflections on Aeros Winter Race 2015
2015-03-14
20th FAI World Hang Gliding Championship 2015
2015-02-27
Primoz winning Angerer Open
2014-12-01
Fly-in Chile 2014
2014-10-29
AustriAlpin carabiner recall expanded.
2014-10-29
Showing the ANT, August - September 2014
2014-10-16
Attention all hang glider pilots!
2014-10-13
A usual factory flying day
2014-09-30
Andradas HG championship results
2014-08-14
Appreciation from Poland
2014-08-13
Combat rules at the German Flatlands 2014!
2014-08-05
Safety Directive No. 017
2013-08-17
Extension of the Scope of the Safety Directive-016
2013-05-08
Farewell Guido
2011-04-11
To all Aeros' harness owners
2010-12-08
Impressive victory in Japan
2010-10-13
Movable CG
2010-10-04
Fox T wing for nanolight trikes
AEROS   TEAM   SPORT  RESULTS - 2007

2007 2006 2005 Podbrezova Cup


Christian Maurer: the first victory in hagliding

Super Race Сompetition

Super Race Сompetition

The preEuropean Competition

Japan

Japan
Forbes Flatlands - 3d place - Oleg Bondarchuk - Combat L 13
New Zealand National - 1st place - Dave Newton - Combat L

Super Race Brasiliero, Ascendente class - 1st place - Glauco Pinto - Combat L 
Super Race Brasiliero, Ascendente class – 2nd place - Paulo Xavier - Combat L 
Super Race Carioca – 1st place - Luiz Niemeyer - Combat L 

Kinokawa Sky Grandprix, Japan - 1st place - Koji Daimon - Combat L
Kinokawa Sky Grandprix, Japan (Women Class) - 1st place - Akari Kamine - Combat L

West Fuji Classic, Japan - 1st place - Koji Daimon - Combat L
West Fuji Classic, Japan (Women Class) - 2nd place - Minako Kawaguchi - Discus

Japan National - 3d place - Koji Daimon - Combat L
Japan National (Women Class) – 2nd place - Kanako Ushio - Discus

Ludesch Open, Austria - 1st place - Christian Voiblet - Combat L
Ludesch Open, Austria - 3d place - Richi Meier - Combat L

PreEuropean, Austria – 1st place - Oleg Bondarchuk - Combat L
PreEuropean, Austria – 2nd place - Primoz Gricar - Combat L
PreEuropean, Austria (Women Class) - 1st place - Natalia Petrova - Combat L
PreEuropean, Austria (Women Class) – 3d place - Monique Werner - Combat L

Croatian Open - 1st place - Primoz Cricar - Combat L
Croatian Open – 2nd place - Klaus Peter Wilming - Combat L

German Open – 2nd place - Klaus Peter Wilming - Combat L

German National - 1st place - Klaus Peter Wilming - Combat L
German National – 3d place - Gerald Woll - Combat L

Belgian Open, France - 1st place - Malcolm Brown – Combat
Belgian Open, France- 2nd place - Simon Ferrier – Combat
Belgian Open, France - 3d place - Tony Brown – Combat

Swiss Open – 1st place - Christian Maurer - Combat L

Russian Open – 1st place - Maxim Usachev - Combat 2
Russian Open - 2nd place - Timur Atangulov - Combat L
Russian Open - 3d place - Oleg Andreev – Stalker

Triada Cup, Russia - 1st place - Maxim Usachev - Combat 2
Triada Cup, Russia - 2nd place - Nikolay Baskakov - Combat L
Triada Cup, Russia - 3d place - Timur Atangulov - Combat L 

Ukrainian Open – 1st  place - Arthur Dzamihov - Combat L
Ukrainian Open – 2nd place - Anton Minsky - Combat L
Ukrainian Open – 3d place - Anton Struganov - Combat L

Grinenko Cup, Ukraine - 1st place - Dmitriy Rusov - Combat L
Grinenko Cup, Ukraine - 2nd place - Sergey Sergeev - Combat L
Grinenko Cup, Ukraine - 3d place - Evgeniy Bublik - Combat L

Podbrezova Cup, Slovakia - 1st place - Cejka Petr - Combat L
Podbrezova Cup, Slovakia - 3d place - Pawlus Jacek - Combat L

Karasay-Batyr Cup, Kazakhstan – 1st place - Timur Atangulov - Combat L
Karasay-Batyr Cup, Kazakhstan – 2nd place - Vladimir Polyanin - Combat L
Karasay-Batyr Cup, Kazakhstan – 3d place - Leonid Kalmykov - Combat L

Kazakhstan Open Championship - 1st place - Azat Masalimov - Combat
Kazakhstan Open Championship - 2nd place - Timur Atangulov - Combat L
Kazakhstan Open Championship - 3d place - Leonid Kalmykov - Combat L

 

Rigid Wing:

 
Hohe Wand Pokal – 2nd place - Herwig Mayer – Phantom

United States National – 3d place - James Stinnet – Phantom

International Alpen Open, Austria – 1st place - Primoz Gricar – Phantom

Bassano Montegrappa (Montegrappa Trophy) – 1st place - Primoz Gricar – Phantom
Bassano Montegrappa (Montegrappa Trophy) – 3d place - Wolfgang Kothgasser – Phantom

UK National and St Andre Open, France – 2nd place - Mike Stephens - Phantom
UK National and St Andre Open, France – 3d place - Paul Harvey - Phantom



2007 2006 2005
Aeros Company© 2005. All rights Reserved
Please send your questions concerning the website to webmaster@aeros.com.ua